BMC قصد دارد نیروگاه خورشیدی شناور را روی سد قرار دهد

نوشته شده توسط لاکسمن سینگ | بمبئی |

1 دسامبر 2020 4:17:31 صبح

طرح BMC ، نیروگاه خورشیدی روی سد ، نیروگاه خورشیدی شناور ، اخبار بمبئی ، اخبار ماهاراشترا ، اخبار اکسپرس هنددر طول بحث ، Uddhav Thackeray پیشنهاد كرد كه جدا از پروژه برق آبی ، این شركت باید به منابع تجدیدپذیر انرژی نیز توجه كند.

شرکت شهری Brihanmumbai (BMC) یک نیروگاه فتوولتائیک خورشیدی شناور با ظرفیت 80 مگاوات (مگاوات) در آبهای پشت سد وسط وایتارنا را در نظر گرفته است. این نیروگاه خورشیدی شناور بخشی از توسعه تأسیسات انرژی ترکیبی خواهد بود که BMC بر اساس برنامه امنیت ملی انرژی بر روی سد برنامه ریزی کرده است.

هشت سال قبل ، نهاد مدنی یک نیروگاه برق آبی را روی سد میانه وایتارنا پیشنهاد داده بود. متعاقباً ، امسال ، این بار دیگر در بودجه BMC ذکر شد. اکنون نهاد مدنی تصمیم گرفته است که یک نیروگاه خورشیدی شناور اضافه کند.

به گفته مقامات بخش پروژه های تأمین آب (WSP) ، تصمیم به توسعه نیروگاه خورشیدی شناور پس از پیشنهاد وزیر ارشد اوداو Thackeray هنگام تصویب پروژه برق آبی در دسامبر 2019 گرفته شد. در طول بحث ، CM پیشنهاد کرد که جدا از پروژه هیدرولیک ، این شرکت همچنین باید به منابع انرژی تجدیدپذیر نگاه کند.

“پس از این ما شروع به بررسی گزینه هایی مانند راه اندازی صفحات خورشیدی شناور در دریاچه های آبرسانی کردیم. امکان سنجی بررسی شد و از آنجا که در سد میانه وایتارنا ما در حال راه اندازی یک پروژه برق آبی بودیم ، مشخص شد که می توان صفحات خورشیدی شناور را در آنجا راه اندازی کرد. به دنبال این یک مناقصه ترکیبی برای هر دو نیروگاه دعوت شده است. “یک مقام ارشد از بخش WSP گفت.

سد وسط وایتارنا بیش از 10 کیلومتر مربع روی آب خلفی و همچنین زیر سد دارد. با این حال ، فقط 30 درصد از سطح را می توان برای تنظیم صفحات شناور استفاده کرد تا از تأثیر آن بر محیط مانند عدم تعادل اکسیژن محلول در آب جلوگیری کند.

در حالی که نیروگاه برق آبی ، که مدتها در برنامه ریزی بوده است ، 20 مگاوات ظرفیت خواهد داشت ، نیروگاه شناور فتوولتائیک خورشیدی می تواند تا 80 مگاوات تولید کند. تکمیل این پروژه 31 ماه به طول خواهد انجامید. از مجموع 100 مگاوات ، این نهاد مدنی قصد دارد منبع تغذیه BEST (منبع برق و حمل و نقل بریانومومبائی) را در شهر جزیره و دفاتر خود افزایش دهد. در ماه فوریه ، هنگام ارائه بودجه BMC برای سالهای 2020-201 ، کمیسر شهرداری Praveen Pardeshi گفته بود که برق تولید شده از پروژه برق آبی در “سد Hinduhridaysamrat Shivsenapramukh Balasaheb Thackeray Middle Vaitarna” می تواند برای اتوبوس های برقی BEST و روشنایی چراغ های خیابان استفاده شود.

مقامات گفتند که BMC مجبور نیست برای توسعه پروژه هزینه کند. شرکتی که برای این پروژه نهایی شده است امکانات انرژی ترکیبی را توسعه می دهد و می تواند برق را به شرکت های منبع تغذیه بفروشد. برق از طریق شبکه انرژی MSEDCL منتقل می شود. BMC توافقنامه برق با این شرکت خواهد داشت و در عوض تخفیف در هزینه های برق تحت قانون برق را دریافت خواهیم کرد. پس از بهره برداری از نیروگاه ها ، می توان محاسبه نسبت تخفیف را انجام داد. “، شیرش اوچگاونکار ، مهندس ارشد بخش WSP ، به هند اکسپرس گفت.

وی افزود ، “ما این پروژه را به عنوان پایلوت در نظر می گیریم و پس از اجرای موفقیت آمیز آن می توانیم چنین صفحات خورشیدی شناور را روی سدهای دیگر برنامه ریزی كنیم.” به غیر از وسط وایتارنا ، شش دریاچه وجود دارد که آب آشامیدنی شهر را تأمین می کنند.

یکی دیگر از مقامات BMC گفت: “آژانس نهایی شده برای پروژه 25 سال مسئولیت عملیات و نگهداری را بر عهده خواهد داشت. این اولین بار است که شرکت شهرداری در حال اجرای یک پروژه برق ترکیبی است. جهان به سمت انرژی های تجدیدپذیر در حال تغییر است و BMC قبلاً با راه اندازی نیروگاه خورشیدی شروع به استفاده از انرژی پاک در مجتمع آب Bhandup کرده است. ” وی افزود: “روند تعیین پیمانکار برای این پروژه آغاز شده است.”

سال گذشته دولت ایالت همچنین برنامه ریزی کرده بود که صفحات خورشیدی شناور را در آبهای پشت سدهای Wardha ، Bebala ، Khadakpurna و Pentakli نصب کند. ساخت سد وسط وایتارنا در سال 2012 به پایان رسید. ارتفاع سد 102.4 متر است. بمبئی روزانه 455 میلیون لیتر آب از این سد می گیرد.

BMC از همان ابتدا مشتاق پروژه برق بود اما دولت از دادن مجوز خودداری کرد و می خواست خود پروژه را اجرا کند. به دنبال آن ، در سال 2017 BMC قرارداد مشاور تعیین شده برای تهیه گزارش در مورد پروژه را لغو کرد. با این حال ، سال گذشته ، همه چیز پس از روی کار آمدن دولت Maha Vikas Aghadi برای BMC در حال سقوط بود. در دسامبر 2019 ، Thackeray پروژه تولید برق در سد توسط BMC را تصویب کرد.

📣 Indian Express اکنون در تلگرام است. برای پیوستن به کانال ما (indianexpress) اینجا را کلیک کنید و با آخرین عناوین به روز شوید

برای دریافت آخرین اخبار بمبئی ، برنامه Indian Express را بارگیری کنید.