سوند فولی از رایج ترین نوع سوندهای ساکن است

نظارت بر میزان خروجی ادرار در یک فرد بحرانی بیمار یا آسیب دیده. سوند فولی 16 انسداد مجرای ادرار توسط یک وضعیت آناتومیک که ادرار کردن را برای فرد دشوار می کند مثل هیپرتروفی پروستات، سرطان پروستات یا تنگی مجرای ادرار. تخلیه کوتاه مدت مثانه به طور مکرر برای بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند یا برای افرادی که به دلیل انسداد مجرای ادرار قادر به دفع ادرار نیستند مانند مردان با پروستات بزرگ شده که مجرا را فشرده و بسته می کند، انجام می شود. نکته: برای داخل کردن سوند در آلت مردان بهتر است آلت را نسبت به بدن عمود نگه داشته و تا زمانیکه ادرار از آن خارج شود به سمت داخل برانید. سوند معمولی نیز طولی بین 40 تا 44 سانتی متر داشته و برای مردان بسیار مناسب می باشد .

فروش سوند فولی سه راه

این سوند در مقایسه با سوندهای موقت ماندگاری بیشتری دارند و دائمی هستند. سوند های بدون روکش برای روانکاری به ژل جداگانه یا خارجی احتیاج دارند. این گروه شامل افرادی است که دچار ضایعات نخاعی، مولتیپل اسکلروزیس یا سکته مغزی و کسانی که دارای بی اختیاری ادرار غیرقابل حل هستند یا بیماری های مزمن ناتوان کننده ای دارند که تحرک و توانایی آنها را برای استفاده از کومود یا توالت محدود می کند، مناسب است. ✔ سپس سوند فولی به نوع خاصی ژل ضدعفونی کننده آغشته میشود. لذا پزشکان یک عامل آماده کننده سرویکس را قبل از القای زایمان به کار می برند که می تواند یک عامل دارویی یا مکانیکی باشد.

اگر سوند شما خارج شد یا نشت ادرار داشت جهت جایگزینی مجدد ، خودتان هیچ گونه اقدامی انجام ندهید و حتما به یک مرکز درمانی مراجعه فرمایید . احتمال نشت آن بیشتر از سوند های داخلی است. سوند ادراری به دو دسته سوند دائم و سوند موقت تقسیمبندی میشود که تفاوت عمده آنها در محل قراگیری و مدت زمان استفاده از سوند از سوی فرد ناتوان میباشد. این موضوع پس از اجابت مزاج نیز ضروری میباشد. جزییات مشخصات و عملکرد: سوند فولی یک نوع سوند استریل جهت قرارگیری طولانی مدت داخل مجرای ادراری و مثانه میباشد. گاهی اوقات، کاتتر از طریق یک سوراخ کوچک در شکم وارد مثانه می شود. یک سوند فولی، که با ژل محلول در آب روغن کاری شده است، از طریق مجرای ادرار به مثانه وارد می شود. سوند ساده یا نلاتون، نوعی از سوند است که برای تخلیه موقت ادرار از مثانه و همچنین تخلیه ترشحات بینی، دهان و ریه در زمانی که بیمار قادر به تخلیه آنها نیست، مورد استفاده قرار میگیرد.

سوند ممکن است ریه شما را برش دهد، که باعث نشت آن می شود .اگر این اتفاق بیفتد، تیم پزشکی شما می تواند ریه شما را دوباره ترمیم کند. خون ممکن است نشت کند و باعث کبودی یا سایر مشکلات شود. امکان ایجاد بیماری خطرناک یا مرگ واقعا وجود دارد زیرا معلوم شده است که عفونت های بیمارستانی مجاری ادراری، زمان بستری در بیمارستان را ۳ روز افزایش می دهند و میزان مرگ و میر را در بیماران دارای سوند ۳ برابر می کنند. جنس سوند فولی های rusch لاتکس می باشد و باید هر 4 روز برای عدم عفونت تعویض گردند.

به این ترتیب سوند در مجرا باقی می ماندو خود به خود خارج نمی شود.بنابراین باید مراقب بود که سوند کشیده نشود زیرا در این صورت، بالون به داخل مجرا کشیده شده و به مجرا آسیب میزند.همچنین خارج کردن سوند باید توسط فردی که در این کار را مهارت دارد انجام شده یا حداقل یک بار به بیمار و اطرافیان وی آموزش داده شود و اگر سوند بدون تخلیه بالون آن به بیرون کشیده شود ممکن است موجب پارگی مجرای ادراری شود.سوندهای سه راه برای مواردی مثل خونی شدن ادرار ،بعد از برخی عملهای جراحی سیستم ادراری مثل عمل پروستات و هر مورد دیگری که شستشوی مثانه لازم باشد استفاده می شوند.درشکل زیر یک سوند فولی سه راه نشان داده شده است. غیرتهاجمی هستند (چیزی در بدن شما وارد نمی شود). این سوند ممکن است مناسب برای شما نباشد اگر بیش از چند روز به دارو نیاز خواهید داشت. این کار فقط یک یا چند بار در روز قابل انجام است.

این سوند ها اغلب بخشی از مجموعه های سوند مستقیم یا کیت هایی هستند که در بیمارستان استفاده می شوند. سوند ادراری دارای مدل های مختلفی است که این مدل ها ممکن است از لاتکس، پلی اورتان یا سیلیکون ساخته شده باشند که از طریق مجرای ادرار توسط پرستار آموزش دیده وارد مثانه بیمار می شود و ادرار را به کیسه ادرار منتقل می کند حال ممکن است برای استفاده دائم یا موقت تولید شده باشد سوندهای موجود در بازار در دو نوع مردانه و زنانه عرضه می گردند. عبور سوند ادراری برای تخلیه و جمع آوری ادرار از مثانه می تواند طیف وسیعی از مشکلات پزشکی را برطرف کند و از این رو کاربرد عاقلانه آن نقش محوری در مدیریت بیمار دارد. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد. گاهی نیز ممکن است افراد به دلیل استفاده از داروهای مختلفی دچار مشکل در ادرار شوند که از جمله آن ها می توان به بی اختیاری در ادرار و یا ضعف در عضلات مثانه اشاره نمود که این افراد نیز برای رفع مشکلات ادراری خود نیازمند سوند فولی خواهند شد.

1) به دلیل خالی شدن مثانه، حس دردی که به دلیل پر بودن مثانه ایجاد شده از بین خواهد رفت. ✔ در نهایت سوند از طریق مجرای ادراری وارد مثانه میشود و بادکنک سوند برای اطمینان از قرارگیری سوند در جای خودش، با ۱۰ سیسی آب پر میشود. نحوه قراردهی سوند ادراری دائمی به این صورت انجام میشود که لولهی انعطافپذیر از مجرای ادرار وارد محل قرارگیری خود میشود. با این حساب موارد مصرف اصلی سوندها زمانی است كه به هر دلیل تخلیه ادرار به شكل مناسب صورت نمیگیرد. از آنجا که طول مجرای ادراری آقایان بیشتر از خانم ها می باشد به همین دلیل سوندهایی که برای آقایان مورد استفاده قرار می گیرند دارای اندازه بزرگتری می باشند.

حدودا طول مجرای ادرار در خانم ها 4 سانتی متر است و مجرای ادرار آن ها کوتاه است، بنابراین سوند کوتاه تر به اندازه 7 تا 20 سانتی متر باید استفاده کنند. بعضی از افراد بعد از استفاده طولانی مدت سوند لاتکس دچار حساسیت میشوند و بنابراین بهتر است در صورت بروز حساسیت از انواع سیلیکون یا تفلون سوند استفاده شود. انتهای سوندهای نلاتون، به صورت مخروطی است و باعث جلوگیری از تروماتیزه شدن مجاری میشود. بالن انتهای سوندهای فولی باعث فیکس شدن سوند داخل مثانه و مجرای ادراری میشود که معمولا با آب استریل یا هوا توسط پزشک پر میگردد.

سوند فولی را معمولا با استفاده از پوشش سیلیکونی یا لاتکس میسازند. این دفعات به دلیل نیاز شما به استفاده از این روش یا میزان تخلیه ادرار از مثانه بستگی خواهد داشت. تخلیه طولانی مدت مثانه از طریق سوند به دلیل خطر عوارض ناشی از عفونت ادراری مرتبط با سوند، به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته می شود. سوند فولی برای موارد مختلفی استفاده می شود.گاهی برای تخلیه موقت مثانه(مثلا بعد از یک عمل جراحی) ،گاهی برای گشاد کردن مکرر مجرا در کسی که سابقه تنگی مجرای ادراری داشته و گاهی هم برای تخلیه دائمی مثانه در بیماری که به هر دلیل نمی تواند ادرار کند. برای مثال برای بیمارانی که کاتتر فولی قبل از جراحی نصب می گردد و معمولاً تا چند روز قادر به حمام کردن نمی باشند و یا نمی توانند بدون درد ادرار خود را تخلیه کنند ، استفاده می گردد. قبل از اینکه پرستار شما مجبور به تعویض آن شود، می تواند تا 4 روز در آنجا بماند.